Gondolnád, hogy nők 75 százaléka szenved a menstruációt megelőzően fejfájástól, hangulatingadozástól, felfúvódástól, és egyéb problémáktól: premenstruációs tünetektől?
Persze nem feltétlen kell nevén nevezni a dolgot, de valljuk be, egy kicsit mind szenvedünk a nehéz napok előtt. Egy kicsit fáj a fejünk, vagy feszül a mellünk, vagy fel vagyunk fújódva....Vagy egyszerűen csak hagyjon békén mindenki. :)
Igen, persze, lehet háborogni, hogy "íme egy újabb társadalmi betegség". Akárminek is nevezzük, a tünetei kellemetlenek, és munkánkban, emberi kapcsolataink építésében/ápolásában gátolhatnak. Nah persze, nem kell átesni a ló tulsó oldalára sem, és amikor diagnosztizáljuk a PMS-ünket, betegként kezelni magunkat és gyógyszer után kutatni.
Hiszen, ahogy a legtöbb betegségre, hormon problémára - a PMS hátterében is az áll általában - életmódbeli változások lehetnek a leghatékonyabb megoldások.
(A PMS valódi oka egyszerű: a hormonok egyensúlyszintje felborul, az ösztrogénszint emelkedik, a progeszteronszint csökken.)
Nem kell ám együtt élni a tünetekkel! A valóság az, hogy a menstruációs ciklushoz köthető ilyen jellegű tünetek kiváltó oka a rossz szokások, környezeti mérgek és a stressz.
Szerencsére számos módon egyensúlyba hozhatod a hormonrendszered, gyógyszeres kezelés nélkül is. Próbáld ki az alábbi módszereket, és meglátod, egy vagy két ciklus után jelentős javulást fogsz tapasztalni!
Változtass az étrendeden!
- Kerüld finomított lisztet, cukrot és feldolgozott élelmiszereket!
- Csökkentsd, vagy hagyd el a koffein fogyasztást!
- Tartsd egyensúlyban a vércukorszinted. Ha ingadozik a vércukorszinted, ingadozni fog a hangulatod is. Tojás, csicseriborsó, fehérje turmix nagy segítségedre lesznek.
- Sokszor egyél keveset.
- Próbáld meg, kiiktatni a tejterméket és a glutént az étrendedből.
- Napi két evőkanál lenmag nagyon jó hatással van a hormonháztartásodra.
- Fogyassz bio zölségeket és gyümölcsöket, hiszen azzal elkerülöd a növényvédő szerekből származó környezeti ösztrogént.
Fogyassz táplálékkiegészítőket, vitaminokat!
Számos kiegészítő enyhíti a PMS tüneteit, javítja a metabolikus funkciókat és a hormonok anyagcseréjét:
- Magnézium - citrát – napi 400-600 mg
- Kalcium-citrát – Napi 600 mg
- B6 Vitamin – Napi 50-100mg ajánlott 800mcg folsavval
- Ligetszépe olaj – Napi két 500 mg-os kapszula ajánlott
- EPA/DHA (omega-3 zsírsav) Taurin – A máj méregtelenítésére napi 500mg ajánlott
És persze a csodaszer: A mozgás!
Napi 30 perc aerob mozgás sokat segít a hormonháztartás egyensúlyának fenntartásában. Szintén jótékony hatású, ha megpróbálod mindennapjaidat nyugodtabban, stresszmentesen élni, magadra, testedre-lelkedre, megfelelő időt, figyelmet fordítasz.
Természetesen, ha a tüneteket aggasztónak találod, és nem enyhülnek a fentiek kipróbálása után, keresd fel nőgyógyászodat, hogy megoldást találjatok a problémáidra.
