Ha az egészséges életmódot választjuk, különös hangsúlyt  kell fektetnünk a táplálkozásunkra. Ha a sport is szerves része az életünknek újabb fogalmak jelennek meg a szókincsünkben... Energia bevitel, szénhidrátok, cukrok, fehérjék... És így tovább. 

Segítünk pár fogalom jelentésének tisztázásában! Tesszük ezt teljesség igénye nélkül, hiszen ezt a témát még a szakemberek is nehezen tudják kimaxolni... Arról nem is beszélve, hogy mindenkinek sajátos szükségletei, igényei vannak.

Kezdjük a szénhidrátokkal!

Az első dolog, amit fontosnak tartunk kiemelni:

ROSSZ szénhidrátforrás:

  • Fehér liszt, és a belőle készült termékek. ​(péksütik, kenyerek...)
  • Kristálycukor, édességek, konzervgyümölcsök, kompótok. A "miértek"-re a válaszokat Ti magatok is ismeritek. Legyen elég annyi: üres kalóriát tartalmaznak, amiket nem tud feldolgozni a szervezetünk, így az úszóguminkat gyarapítják.​

 

Ami nekünk lényeges, és segít elérni céljainkat:

JÓ szénhidrátforrások:

  • Zöldségek.
  • Barna rizs, vagy basmati rizs.
  • Teljes kiőrlésű gabonatermékek (durumlisztből készült tészták...).
  • Apró magvas gyümölcsök.
  • Hüvelyesek.

 

A gyümölcsökkel is csak óvatosan, mert sok cukrot tartalmaznak.

Fontos tudni, hogy az izmok energiaforrása a szénhidrát, tehát nem megoldás, hogy kiiktatjuk az étrendünkből, csak tudni kell mennyi a személyre szabott szükségletünk.

Azok a bizonyos fehérjék.

  • A sovány húsokat érdemes választani.
  • A sertéshús zsírtartalma igen magas, ezért válasszunk inkább szárnyasokat (csirke, pulyka).
  • Halak. Ha tehetitek heti 2-3 alkalommal fogyasszatok halat.
  • A tojás nagyon jó fehérjeforrás, szinte az összes aminosavat tartalmazza, amire szervezetünknek szüksége van. Heti 5-6 darab nem növeli a koleszterinszintet.

 

Tejtermékek.

Csakis zsírszegény termékeket válasszatok! Tökéletes választás a kefir, natúr joghurt, sovány túró. Amellett, hogy gazdag fehérjeforrások, található bennük A, D, B2 vitamin, és magas a kalcium, foszfor, és kálium tartalmuk. Ha laktózérzékeny vagy, kerüld ezen termékek fogyaztását, és helyettük alternatív megoldásokat keress.

Növényi eredetű fehérjeforrás a szója, ami sajnos az esetek 90 %- ában génmódosított...Ha mégis mellette voksoltok, javasoljuk, hogy megbízható forrásból szerezzétek be. 

A túlzott fehérjefogyasztás sem ajánlott ám, próbáljátok megtalálni az arany középutat! Legyen változatos a fehérjeforrásotok.


Zsírok.

Nem titok: minden ételnek van zsírtartalma. 

A finomított étolajat mindenképp kerüljétek, helyette érdemes kókuszzsírral sütni, főzni. Semmi mellékíze nincsen, és ami a legfontosabb, hogy nem raktározódik szervezetükben.(Hasznos: többször felhasználható.) Salátákra használjátok a hidegen sajtolt olajokat. (olíva, tökmag...)

Fontos megemlíteni az olajos magvakat, amik bár sok kalóriát tartalmaznak (EZÉRT MÉRTÉKKEL FOGYASSZÁTOK), nélkülözhetetlen zsírforrások, melyek hatással vannak az idegrendszerünkre és a hormonháztartásunkra.

Édesítésre használjatok mézet, képzeljétek a kávé is nagyon finom vele.

Kristálycukor szigorúan TILOS!!! Gátolja a fogyást, felesleges kalória. És függőséget okoz!

Ha valaki szereti az édesítőket a xilit,és az eritrit a legjobb megoldás. 

Reméljük sikerült segítségetekre lennünk. Haladjunk tovább együtt az egészséges életmód - és táplálkozás útján. Nem egy ördöglakat ám. Csak első hallásra/olvasásra hangzik bonyolultnak, de egy idő után teljesen természetessé tud válni, és csak a megfelelő termékek fognak kosarainkba, hűtőnkbe, konyhánkba, asztalunkra kerülni.