Lefogyni könnyű, - szokták mondani -, maradj is úgy! Ezzel tiszta szívemből egyet tudok érteni. A fitnesz versenyzők is tudnának erről mesélni, bár nálunk a színpadi forma valóban nem tartható 365 napon egy évben, de sokaknak az állandó jojó-effektus akkor is megkeseríti az életüket, ha egy nagyon szép, egészséges, nőies formára sikerült lefogyniuk.
Mit rontanak el? Lássuk a legnagyobb hibákat:
- Úgy gondolják, hogy a diéta csak egy bizonyos időtartamra szól, nem kell életmódot váltaniuk, nem kell semmit tenniük és a levarázsolt kilóknak eszükbe sem jut visszaszaladni, ezért a diéta befejeztével visszatérnek ahhoz az életmódhoz, amitől első körben meghíztak
- Rohamdiétát tartanak nagyon alacsony szénhidráton, vagy ami még rosszabb, nagyon alacsony összkalórián, mert két hét alatt szabadulnának a plussz kilóktól, amik két év alatt jöttek rájuk.
- Elkezdenek csipegetni, mert a nagyon egyoldalú diétától kívánósak lesznek, majd "most már úgyis mindegy" alapon megeszik a fél hűtőt, amit koplalással, túlzott kardióval, esetleg hányással próbálnak kompenzálni – és már meg is érkeztünk az étkezési rendellenességek sötét birodalmába.
- Hirtelen visszatérnek szintentartó kalóriamennyiségre anélkül, hogy visszavezették volna a kalóriákat és habár nem esznek se túl sokat, se egészségtelen ételeket, a szervezet raktározni kezd.

Az első három pont elkerülésének hogyanja és mikéntje szerintem mindenki számára egyértelmű, de azért felsorolom ezeket.
- A diéta nem 3 vagy 12 hétre szól, hanem egy életre. Azzal a típusú, felépítésű stb. diétával tudod megtartani az álomalakot, amivel elérted.
- A kalóriákat felemelheted, amikor nem akarsz már fogyni, de a napi háromszor hamburger sültkrumplival nem fog játszani már soha többé, ha meg akarod tartani azt, amiért megszenvedtél.
- Ebből következik, hogy egy számodra tartható és élvezhető diétát kell követni, amin képes vagy edzeni, gondolkodni, dolgozni és nem válsz "sütiszörnnyé".
- Semmi értelme a valamilyen makrotápanyagot (fehérjét, zsír, szénhidrátot) teljesen letiltó vagy minimálisra szorító diétáknak, amin kedvetlen leszel, állandó fekete felhő alatt mászkálsz és a nagyon alacsony zsírtartalmú diéták miatt a havi látogatód is búcsút inthet, bizony.
- Végül – SOHA de SOHA ne zabálj és ne koplalj. Ha valamit meg akarsz engedni magadnak, számold bele a napi kalóriamennyiségbe, és engedd meg. Semmi nem fog történni havi egy csokistortától vagy pizzaszelettől. Ami igazán káros az az, mikor hosszú ideig csak sóvárogsz valami után, majd meginogsz és onnantól kezdve nincs, ami megállítaná a lavinát, kieszed a teljes hűtőt. Ezután jön a bűntudat, az önutálat és a (vélt) kompenzálás különböző formái. Ez egy nagyon sötét spirál, amibe ha belekeveredsz, lefelé visz az út. Ennyit nem ér se a két deka a csípődön, se a félretolt pizzaszelet a tányérodon. Élvezd az életed, kísérletezz, egyél finomakat! Ez a kulcs.
A visszavezetés, mint módszer viszont eléggé ismeretlen Magyarországon még, pedig valójában csak így meg tudod teljesen megőrízni az elért formát.
Dr. Layne Norton, amerikai naturál testépítő ennek módszernek a legnagyobb népszerűsítője. A lényege a következő: minden diétát legalább annyi ideig kell visszavezetni, amennyi ideig tartott a kalóriacsökkentés. Tehát ha 2000 kalórián tartasz szinten, elindulsz a diétában mondjuk 1800 kalóriáról és a végén 1400 kalórián vagy, így érted el az áhított 55 kg-t, akkor nem emelheted meg másnap 2000-re, mert kikerülhetetlenül raktározni fogsz.
A szervezet mindig viszonyít.
A kalóriamegvonás során a testünk csökkenti az alapanyagcserét, mert életben akar tartani. Szerencsére a folyamat visszafelé is működik. 1400 kalórián befejezett diétánál célszerű hetente 50 kalóriát emelni egészen addig, míg apró jelei nem mutatkoznak az esetleges hízásnak: kezdődő vizesedés stb. Ilyenkor meg kell állni,megvárni míg a testünk elérni a homeosztázist, majd tovább növelni.
Ezzel a módszerrel elérhető, hogy 55 kg legyél és 2000 kalórián tarts szinten, nem pedig 1400-on. Igen, ezekre a lányokra mondják, hogy „mennyit eszik, mégsem hízik…” Pedig csak sose diétáztak, ezért nem csökkent le az anyagcseréjük. Vagy visszavezették a diétát.
Csináld te is ügyesen, és nem kell egész életedben éhezned!
