A ketogén diétáról részletesen előző cikkünkben olvashatsz.
Legyen motivációd!
Sajnos a keto nem az a diéta, amit ímmel-ámmal lehet csinálni. Egy-két kisebb kihágás és máris kikerültél az áhított ketózisból, ami a diéta minden pozitív hatásának alapja. Éppen ezért különösen nagy elkötelezettség szükséges. Tisztázd magadban, mi is a célod ezzel az életmóddal. Szeretnél energikusabb, egészségesebb és fittebb lenni? Szeretnéd végre kezedbe venni az irányítást az egészséged illetően? Nem érdemes kizárólag esztétikai célokra alapozni, hiszen a „csak attól az utolsó 5 kilótól szabaduljak meg” jellegű motiváció általában nem tart sokáig. Különösen akkor fog gyenge lábakon állni, amikor beüt a hírhedt Keto- flu.
A keto- flu nem más, mint egy kellemetlen tünetegyüttes, amit a legtöbb keto-újonc megtapasztal. Előfordulhat émelygés, hányinger, fejfájás, hasfájás, szédülés vagy dekoncentráltság. Sokakat igencsak megvisel ez a pár nap, és emiatt nagyon könnyen fel is adják a diétát. Fontos azonban tisztában lenni vele, hogy a néhány napos rosszullét teljesen természetes, hiszen a szervezetedben komoly biokémiai átalakulások zajlanak, amik olykor fizikai tünetekkel is járnak. Igyál sok folyadékot, kerüld a megterhelő edzéseket és próbálj meg eleget aludni. Hidd el, pár nap, és sokkal jobban érzed majd magad!
Mit egyél?
Mielőtt elmész a legközelebbi bioboltba és felvásárolod az összes keto-barát lisztkeveréket és táplálékkiegészítőt, nézz körül otthon. Csirke, sajt, tojás, tonhal, brokkoli, karfiol. Ezek az ételek mind kiválóan beilleszthetők a mindennapi étkezésbe, így anélkül tudsz változatosan táplálkozni, hogy súlyos összegeket költenél extra összetevőkre. Természetesen, a későbbiekben bátran kísérletezhetsz speciális alapanyagokkal is, de amíg új vagy a keto közösségben, érdemes az alapoktól kezdeni.
Mennyit egyél?
A ketogén diéta nem egyenlő a fogyókúrával. Bár a legtöbben az első néhány héten fogyásról számolnak be, sajnos akár néhány kiló is felszaladhat, ha nem figyelsz oda az ételek mennyiségére.
Mivel az étkezésed nagy részét zsír teszi ki, nagyon könnyű túllőni a célon, ha kalóriákról van szó. Egy gramm zsír ugyanis 9,3 kcal (1 gramm szénhidrátban kevesebb, mint a fele van). Ez azt jelenti, hogy 1 evőkanál kókuszolaj nagyjából 100 kalóriát tartalmaz. Az első néhány hétben valószínűleg szükség lesz valamelyik kalóriaszámláló appra, ami segít számon tartani mennyit is eszel valójában. Idővel azonban rá fogsz érezni és az egész étkezésed sokkal intuitívabbá válik majd.
Húst hússal?
Egy átlagos ketogén diéta rengeteg húst, halat és tejterméket tartalmaz. Ha vegán vagy, biztosan azt gondolod, hogy ez az életmód egyáltalán nem neked van kitalálva. Való igaz, hogy a vegán táplálkozásban sokkal nagyobb hangsúlyt kapnak a magas keményítő (és így magas szénhidrát) tartalmú ételek, de egy vegán étkezést is keto-kompatibilissé lehet alakítani! Fogyassz sok zöld leveles zöldséget, brokkolit, cukkinit, gombát, tofut, olajos magvakat és avokádót. Ezek az életek nem fogják megemelni a vércukorszinted, így húsevő társaidhoz hasonlóan, ugyanúgy ketózisba tudsz kerülni.